Ἀρχιερατικὴ Θεία Λειτουργία και Ἱερὰ Πανήγυρη τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ἁγίας Σκέπης καὶ Ἁγίου Παϊσίου τοῦ Ἁγιορείτου.
Τὴν Παρασκευὴ 12 Ἰουλίου 2024 ὁ Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αὐστρίας κ. Ἀρσένιος μετέβη στὴν Ἱερὰ Μονὴ Ἁγίας Σκέπης καὶ Ἁγίου Παϊσίου τοῦ Ἁγιορείτου στὸ Sankt Andrä am Zicksee τοῦ Burgenland τῆς Αὐστρίας, ὅπου χοροστάτησε στὸν Πανηγυρικὸ Ἀρχιερατικὸ Ἑσπερινὸ τοῦ προστάτου Ἁγίου τῆς Μονῆς. Τὸν Σεβασμιώτατο ὑποδέχθηκε ὁ Οἰκονόμος τῆς Μονῆς π. Ἰάκωβος Γιαννόπουλος μὲ τοὺς πατέρες, ποὺ ἐπιμελήθηκαν τὴν προετοιμασία τῆς πανηγύρεως, καὶ τὸν συνόδευσαν ἀπὸ τὴ Βιέννη ὁ Πρωτοσύγκελλος τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Ἀρχιμανδρίτης π.Μάξιμος Rudko καὶ ὁ Ἀρχιδιάκονος π. Στέφανος Brankovski. Ἀνήμερα τῆς μνήμης τοῦ Ἁγίου Παϊσίου ὁ Σεβασμιώτατος προέστη τῆς Ἀρχιερατικῆς Θείας Λειτουργίας συμπαρασταστούμενος ἀπὸ τὸν Ἀρχιμανδρίτη π. Μάξιμο καὶ τὸν π. Ἀρχιδιάκονο Στέφανο.