Κυριακὴ τοῦ Παραλύτου μὲ χειροτονίες στὸν Καθεδρικὸ Ἱερὸ Ναὸ Ἁγίας Τριάδος Βιέννης
Τὴν Κυριακή, 26 Μαΐου 2024, ὁ Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αὐστρίας καὶ Ἔξαρχος Οὑγγαρίας κ. Ἀρσένιος προέστη τῆς Ἀρχιερατικῆς Θείας Λειτουργίας στὸ Καθεδρικὸ Ἱερὸ Ναὸ Ἁγίας Τριάδος στὴ Βιέννη καὶ τέλεσε τὴν εἰς Πρεσβύτερον χειροτονία τοῦ π. Στεφάνου Lorbek, ποὺ θὰ διακονήσει στὴν ἐνορία τῆς Ἁγίας Σκέπης στὸ Leoben καὶ εἰς Διάκονον τοῦ π. Goran Ostojic, ποὺ θὰ διακονήσει τὴν ἐνορία τῆς Ὑπαπαντῆς τοῦ Κυρίου στὸ Linz. Στὸν Σεβασμιώτατο συμπαρέστησαν ὁ Πρωτοσύγκελλος τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Ἀρχιμανδρίτης Μάξιμος Rudko, ὁ Ἀρχιμανδρίτης Ἀθανάσιος Buk, ὁ Ἀρχιερατικὸς Ἐπίτροπος Ἰωάννης Νικολίτσης, ὁ Οἰκονόμος Nemanja Komnenov, ὁ Πρεσβύτερος Ἀριστείδης Γανώσης καὶ ὁ Ἀρχιδιάκονος Στέφανος Brankovski.